آموزش قدم به قدم زبان HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش قدم به قدم زبان HTML با من همراه باشید.

آموزش قدم به قدم زبان HTML

در این بخش فقط میخواهیم کمی با زبان HTML آشنا شویم و ان شاالله در بخش های بعدی و بصورت قدم به قدم موارد بیشتری را از زبان مادر طراحی وب HTML یاد خواهید گرفت.

Free-Learn

تعریف زبان HTML

زبان نشانه گذاری ابرمتنی یا اچ تی ام ال یا به انگلیسی HTML که مخفف Hyper Text Markup Language می باشد، یکی از هسته های اصلی و مادر جهت ساخت و ایجاد صفحات وب می باشد.

HTML بطور کلی یک زبان برای توصیف ساختار یک صفحه ی وب می باشد، زبانی است برای نشانه گذاری ابرمتن که برای طراحی و ایجاد صفحات یک وبسایت بکار می رود.

دستورالعمل های این زبان برچسب یا تگ یا Tag نام دارند که محتوای یک صفحه وب را با استفاده از نشانه گذاری یا بطور کلی نحوه نمایش آن صفحه را در مرورگرهای اینترنتی همچون فایرفاکس،کروم و.. مشخص میکند.

بطور کلی اینجوری میتونیم بگیم که زبان HTML دقیقا زبانی هس که میشه باهاش با مرورگرها صحبت کرد، یعنی مثلا اگه من الان به شما بگم سلام ، خب اگه شما زبان فارسی رو بلد باشید میدونید که من گفتم سلام و میدونید که این کلمه سلام ینی چی و منظورم چی بوده.

خب حالا زبان مرورگرها HTML هس و ما باید دقیقا با همین زبان با مرورگرها صحبت کنیم، مثلا اگه بخوام یک لینک درون صفحه ایجاد کنم ، منکه نمیتونم همینجوری بهش بگم یک لینک برام درست کن، مرورگر بیچاره رو چه به این حرفا.

پس اگه بخوام یک لینک یا یک عکس بزارم تو صفحه خب باید از تگ هایی که برای اینکار مشخص شده اند استفاده کنم، مثلا از تگ a برای ایجاد لینک و از تگ img برای گذاشتن تصویر / عکس در صفحه. اونموقع مرورگرم متوجه میشه که شما یک لینک و عکس گذاشتید تو صفحه.

یک فایل یا سند HTML یک پرونده / سند مبتنی بر متن ( Text–based ) است که با پسوند htm. یا html. نامگذاری شده و محتویات آن از برچسب ها یا تگ های HTML تشکیل میشود.

برای یک فایل HTML هم پسوند html و هم htm قابل قبول می باشد ولی معمولا و بیشتر از html استفاده میشود .

مرورگرهای اینترنتی همچون موزیلا فایرفاکس ، کروم و غیره که قادر به درک و تفسیر تگ های HTML می باشند، تمامی تگ های موجود در یک صفحه وب را خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایش میدهند.

لازم به ذکر است که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست ، بلکه زبانی برای نشانه گذاری متن ها در یک صفحه و بطور کلی زبانی برای صحبت با مرورگرهای اینترنتی که با استفاده از آن میتوان ساختار و محتوای یک صفحه وب را که میتواند شامل جداول،لیست ها،لینک ها،تصاویر و.. باشد را نمایش داد.

همچنین باید توجه کرد که از زبان اچ تی ام ال نباید به عنوان زبان استایل نویسی یا صفحه آرایی صفحات وب استفاده کرد ، چون امروزه وظیفه صفحه آرایی یا استایل نویسی یک صفحه وب بر عهده زبان CSS می باشد.

پیشنهاد میکنم بعد از یادگیری HTML زبان جذاب CSS را یاد بگیرید، مشاهده آموزش CSS از اینجا .

Free-Learn

نسخه های زبان HTML

زبان HTML که تحت نظر کنسرسیوم وب جهانی ( مخفف شده W3C ) می باشد، هرگونه تغییراتی که در این زبان بخواهد ایجاد شود باید از طرف این نهاد و زیرنظر آنها ایجاد شود.

این نهاد تا به الان چندین نسخه / ورژن از زبان HTML ارائه داده است، که آخرین نسخه این زبان ۵ می باشد، یعنی HTML5 که بطور کلی در این نسخه یکسری تگ و صفت های جدیدی به HTML اضافه شده است.

در ادامه ی این جلسه ( آموزش قدم به قدم زبان HTML ) میتوانید جدول نسخه های مختلف زبان HTML را مشاهده نمایید :

نسخه سال
HTML ۱۹۹۱
HTML 2.0 ۱۹۹۵
HTML 3.2 ۱۹۹۷
HTML 4.01 ۱۹۹۹
HTML 5 ۲۰۱۴

برخی از تگ هایی که متعلق به نسخه های قبلی (HTML1 تا HTML4) می باشند در HTML5 منسوخ شده اند و استفاده از آنها در طراحی ها پیشنهاد نمی شود ، به همین دلیل باید از تگ هایی که در HTML5 بجای آن تگ های منسوخ شده معرفی شده اند استفاده نماییم.

Free-Learn

کدام نسخه را یاد بگیرم؟ HTML4 یا HTML5

کدام نسخه را باید یاد بگیرم نداریم ! یعنی اینکه شما بخواید فقط و فقط HTML5 رو یاد بگیرید ( که فقط چنتایی تگ و صفت جدید اضافه شده ) کاره اشتباهی می باشد.

همونطور که گفتم در HTML5 صرفا چنتایی ( بیش از ۱۰ ) تگ و صفت جدید اضافه شده است که ما باید این تگ ها و صفات جدید اضافه شده در HTML5 را بلد باشیم.

و این دلیلی بر این نمی باشد که بخوایم فقط HTML5 را با اون تعداد تگ و صفت جدید بلد باشیم و HTML4 و نسخه های قبلی را بلد نباشیم، این کار یک کار غیرحرفه ای ایست.

در نتیجه شما باید نسخه های قبلی از این زبان رو بلد باشید و وقتی نسخه ی جدیدی از این زبان منتشر می شود نیز موارد اضافه شده در نسخه جدید را بلد باشید.

به همین دلیل از شمایی که طراح وب هستید انتظار میره صفحاتی را که طراحی میکنید از آخرین فناوری ، نکات و دستورات آخرین نسخه های HTML باشد.

Free-Learn

آموزش قدم به قدم زبان  HTML

در فری لرن شما بطور کامل و جامع میتوانید زبان HTML را یاد بگیرید، از تگ های HTML بگیرید تا صفت های تگ های HTML و رویدادها و صفات عمومی و هرچیزی که در رابطه با HTML باشد.

در هر یک از آموزش ها مثال های آنلاین مختلفی وجود دارند که شما میتوانید به راحتی آنها را مشاهده نمایید و حتی میتوانید خودتان بصورت آنلاین کدنویسی نمایید و نتیجه کدهایتان را مشاهده نمایید.

برای مشاهده هر یک از مثال های آنلاین ، در همان مطلب آموزشی میتوانید بروی دکمه امتحان کنید کلیک نمایید و مثال مربوط به آن آموزش را مشاهده نمایید.

پشنهاد میکنم لیست کامل تمامی تگ های زبان HTML را مشاهده نمایید.

پشنهاد میکنم لیست کامل تمامی صفات تگ های HTML را مشاهده نمایید.

پشنهاد میکنم لیست کامل تمامی رویدادهای HTML را مشاهده نمایید.

مشاهده مجموعه ای از مثال های کاربردی زبان HTML.

برای تمرین داشتن پیشنهاد میکنم از قسمت تمرین آنلاین HTML بصورت آنلاین تمرین نمایید.

وقتی HTML را بطور کامل یاد گرفتید پیشنهاد میکنم در آزمون آنلاین HTML شرکت و خودتان را محک بزنید.

خب دوستان به پایان اولین جلسه از ( آموزش قدم به قدم زبان HTML ) رسیدیم، لطفا برای یادگیری قدم به قدم زبان اچ تی ام ال و همچنین بهمراه مثال های عملی و کاربردی [ آنلاین ] در بخش های بعدی با من همراه باشید.

Free-Learn

Advertising
دریافت PDF یا پرینت این مطلب