کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت با من همراه باشید.

کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت

Free-Learn

کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت

خب دوستان در این جلسه میخوایم با برخی از مِتُدهای ( در لغت به فارسی یعنی روش ) رشته ها در زبان جاوااسکریپت آشنا بشیم، اصلا ببینیم چین و به چه درد میخورن!؟

بطور کلی بدونید با استفاده از متد یا Method میتونیم با رشته ها کار کنیم، مثلا میتونیم تو یه رشته جستجو کنیم ، میتونیم رشته ای رو درون رشته دیگر جایگزین کنیم و… که در ادامه با برخی از این متدها آشنا خواهید شد.

متدها تعدادشون زیاده به همین دلیل در این جلسه فقط با چنتا از پرکاربردترین متدها آشنا خواهیم شد.

توجه داشته باشید که متدها، فقط میتونن پردازش انجام بدن و در نهایت این پردازش میتونه یه خروجی جدید داشته باشه فقط همین، اینکه بگیم متدها میتونن خوده متغیرهارو تغییر بدن خیر نمیتونن.

Free-Learn

ویژگی Length در جاوااسکریپت

فک کنم اسمش براتون مشخص باشه ، کلمه Length به فارسی میشه طول ، حال ما با استفاده از این ویژگی میتونیم طول تعداد کاراکترهای یه رشته رو به راحتی بدست آوریم.

مثال شماره ۱ : محاسبه طول متغیر myname و نمایش در خروجی

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : محاسبه تعداد کاراکترهای موجود در یک باکس متن ( Textarea )

امتحان کنید

Free-Learn

متد ()CharAt در جاوااسکریپت

بطور کلی این متد میتونه پوزیشن ( یا به انگلیسی Position ) یا خودمونی محل و جایگاه یه کاراکتر رو در یک رشته بدست بیاره.

محل یا جایگاه یه کاراکتر بر اساس شماره ایندکس ( index ) بدست میاد، و شماره ایندکس هم از ۰ شروع میشه و تا بی نهایت ( بی نهایت منظورم اینه که بستگی به طول رشته داره ).

بفرض مثال کلمه ( Free ) شماره ایندکس ۰ میشه F و ۱ میشه r و ۲ میشه e و ۳ هم میشه e ، حالا دیگه میخواد یه کلمه ۲ حرفی باشه یا ۱۰۰ حرفی ، در هر صورت ایندکس از ۰ شروع میشه.

مثال شماره ۱ : بدست آوردن جایگاه اولین کاراکتر در متن

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : بدست آوردن جایگاه آخرین کاراکتر در متن

برای بدست آوردن جایگاه یه کاراکتر از آخر باید length-1 و برای دومین کاراکتر از آخر length-2 و همینجور تا بی نهایت استفاده کرد.


امتحان کنید

Free-Learn

متد ()Concat در جاوااسکریپت

با استفاده از این متد Concat میتونیم یک یا چندین رشته رو بهمدیگه پیوند بزنیم. ( یا در واقع بچسبونیم )

امتحان کنید

Free-Learn

متد ()IndexOf و ()LastIndexOf در جاوااسکریپت

با استفاده از متد IndexOf و LastIndexOf به ترتیب میتونیم از ابتدا و انتهای یک رشته اولین شماره ایندکس ( Index ) یا جایگاه یک رشته رو بدست بیاوریم.

lastIndexOf از آخر متن به ابتدا جستجو میزنه ولی شماره ایندکس رو از ابتدای رشته برمیگردونه.


امتحان کنید

Free-Learn

متد ()Replace در جاوااسکریپت

همونطور که از نام این متد Replace مشخصه ، با استفاده از آن میتوان یک رشته رو در درون یک رشته دیگه اول جستجو زد و بعدش جایگزین همون رشته ی جستجو شده کرد.

امتحان کنید

Free-Learn

متد ()Slice در جاوااسکریپت

خب دوستان در ادامه ی آموزش کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت میخوایم با متد Slice آشنا بشیم و ببینیم این متد چکار میکنه.

کلمه Slice در لغت معنیش میشه ( تکه یا بُرِش ) ، حال ما با استفاده از این متد میتونیم بخشی یا تکه ای از یک رشته رو بُرش بزنیم و در نهایت در خروجی به نمایش درآوریم.

ما باید شماره ایندکس یا جایگاه اون رشته ای که میخوایم بُرش بزنیم رو بهش بدیم، مثلا در مثال زیر گفتیم ۰ تا ۱۰ ، یعنی از ایندکس شماره ۰ تا ۱۰ رو بُرش میزنه.


امتحان کنید

Free-Learn

متد ()ToString در جاوااسکریپت

با استفاده از این متد ToString میتونیم مقدار یک رشته یا String رو بدست آوریم ، یا هم میتونیم مثلا ۲ تا نوع عددی رو به رشته ای تبدیل کنیم. ( همانند مثال شماره ۲ )

مثال شماره ۱ :

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : تبدیل نوع عددی به نوع رشته ای

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

خب در خط های ۳ و ۴ دو تا متغیر از نوع عددی با نام های a و b ایجاد کردیم و به هر کدوم مقدار ۱۰ دادیم ، اینو میدونید اگه همین ۲ تا متغیر رو باهم جمع ( + ) کنیم خب مشخصه که نتیجه ۲۰ میشه.

ولی خب ما در خط ۷ اومدیم و متغیرهای a و b رو با استفاده از متد toString به رشته تبدیل کردیم، در نتیجه اگه a و b رو باهم جمع کنیم ( که در خط ۷ اینکارو انجام دادیم ) نتیجه چی میشه بنظره شما؟

خب کاملا مشخصه که نتیجه میشه ۱۰۱۰ – چون اون اعداد رو به رشته تبدیل کردیم دیگه ، و اینم میدونیم که علامت جمع یا + رشته هارو به هم پیوند میزنه.

Free-Learn

متد ()toLowerCase و ()toUpperCase در جاوااسکریپت

فک کنم خیلی جاها این متد رو دیده باشید ، از اسم هاشون هم مشخصه که برای چه کاری ازشون استفاده میشه ، از toUpperCase برای تبدیل حروف کوچک انگلیسی به حروف بزرگ و toLowerCase هم برعکس همینکار ( یعنی تبدیل حروف بزرگ به کوچک )

امتحان کنید

Free-Learn

فروشگاه فری لرن
دریافت PDF یا پرینت این مطلب