کار با متدهای اعداد در جاوااسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با متدهای اعداد در جاوااسکریپت با من همراه باشید.

کار با متدهای اعداد در جاوااسکریپت

Free-Learn

کار با متدهای اعداد در جاوااسکریپت

همونطور که در جلسه ( آموزش کار با متدهای رشته در جاوااسکریپت ) آشنا شدیم، میدونیم که مُتد در لغت یعنی روش و بطور کلی یعنی روش هایی برای کار با اعداد در جاوااسکریپت.

مثلا میتونیم با استفاده از متد toString مقدار اعداد صحیح را بصورت رشته یا String برگردونیم ، یا بطور کلی تر میتونیم با استفاده از این متد عمل تبدیل اعداد به رشته رو انجام بدیم.

پس بطور کلی متد یا Method یعنی روشی برای کار کردن با اعداد در جاوااسکریپت ، که هر یک از این روش ها میتونن یک خروجی جدید به ما بدن ولی هیچگونه تغییری در خوده متغیر نمیتونن ایجاد کنن.

Free-Learn

متد ()toString در جاوااسکریپت

از اسمشم مشخصه ، یک عدد رو در قالب رشته یا String برمیگردونه ، یا اینجوریم میشه گفت که برای تبدیل یک عدد به رشته میتوان از این متد استفاده کرد.

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

خب ما در خط ۳ و ۴ دوتا متغیر با ۲ مقدار عددی تعریف کردیم، و در خط ۵ گفتیم که a با b جمع بشه، خب در حالت عادی چون عدد هستن باهم جمع میشن و خروجی میشه ۱۰

ولی چون با استفاده از متد toString اعداد رو به رشته تبدیل کردیم، پس دیگه اعداد جمع نمیشن بلکه بهم پیوند میخورند یا بهم میچسبند ( چون رشته هستند ) پس خروجی میشه ۵۵ ( نکه عدد ۵۵ ، یعنی ۲ تا ۵ کنار هم )

Free-Learn

متد ()toExponential در جاوااسکریپت

در جلسه قبلی ما با نماد علمی نمایی یا Exponential آشنا شدیم و میدونیم که با استفاده از این نماد میتونیم اعداد خیلی بزرگ یا خیلی کوچک رو بصورت ساده تری به نمایش درآوریم.

بطور کلی با استفاده از این متد میتوان یک عدد را بصورت یک رشته و بصورت گرد شده و در نهایت بصورت نماد نمایی نوشته شده برگرداند.

یک پارامتر بصورت دلخواه میتوان در این متد استفاده کرد و تعداد ارقام پشت نقطه اعشار را مشخص کرد.


امتحان کنید

Free-Learn

متد ()toFixed در جاوااسکریپت

از نام این متد مشخصه که میتوان با استفاده از آن یک عدد را به تعداد ارقام اعشار مشخصی گِرد کرد.

امتحان کنید

Free-Learn

متد ()toPrecision در جاوااسکریپت

خب دوستان در ادامه ی آموزش کار با متدهای اعداد در جاوااسکریپت میخوایم با متد toPrecision آشنا بشیم و ببینیم این متد به چه درد میخوره. بطور کلی با استفاده از این متد میتوان ، تعداد کل ارقام قابل نمایش ( هم قبل و هم بعد از اعشار ) را مشخص کرد.

امتحان کنید

Free-Learn

متد ()valueOf در جاوااسکریپت

همونطور که میدونید در جاوااسکریپت یک عدد هم میتونه بصورت ساده از نوع عددی ( Number ) باشه و یا هم از نوع شئ ( Object )

حال متد valueOf درکل یک مقدار عددی از یک عدد برمیگردونه، و در جاوااسکریپت بصورت پیشفرض برای تبدیل اعدادی که بصورت شئ ( Object ) تعریف شده اند به اعداد ساده ( Number ) از این متد استفاده میشود.

و کلا بصورت پیش فرض خوده جاوااسکریپت از این متد استفاده میکنه ، یعنی دلیلی برای استفاده خودمون از این متد وجود نداره و کلا بصورت پیش فرض جاوااسکریپت استفاده میکنه.

امتحان کنید

Free-Learn

تبدیل متغیرها به اعداد در جاوااسکریپت

۳تا متد سراسری در جاوااسکریپت وجود داره که با استفاده از اونا بطور کلی میتونیم رشته هارو به اعداد تبدیل کنیم :

  • Number() – برای تبدیل یک متغیر به عدد
  • parseInt() – تبدیل رشته به عدد صحیح
  • parseFloat() – تبدیل رشته به عدد اعشاری

مثال شماره ۱ : استفاده از متد Number

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : استفاده از متد parseInt برای تبدیل یک رشته به عدد صحیح ( مثال زیر ۲ بخش داره ، یه بخش بدون استفاده از parseInt و یه بخش با استفاده از parseInt که میخوام تفاوتشو ببینید )

امتحان کنید

مثال شماره ۳ : دریافت ۲ عدد صحیح از کاربر توسط تگ Input و سپس جمع ( + ) کردن اعداد

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

ما در جلسات قبلی بارها دیدیم و شنیدیم که اگه ۲ تا رشته رو باهم جمع ( + یا به اضافه ) کنیم اون رشته ها بهم میچسبن یا بهم پیوند میخورند، حالا میخواد رشته متنی ( مثه ” test ” ) باشه یا رشته عددی ( مثه ” ۵ ” ) در هرصورت وقتی علامت به اضافه (+) باید بین رشته ها اونارو بهم میچسبونه.

خب شاید من بخوام ۲تا رشته ی عددی رو باهمدیگه جمع کنم، باید چکار کنم؟! خیلی راحت میتونیم از همین متد parseInt استفاده نماییم و رشته هارو به عدد صحیح تبدیل کنیم، یا اگه خواستیم به عدد اعشاری تبدیل کنیم باید از parseFloat استفاده نماییم.

مثال شماره ۴ : استفاده از متد parseFloat برای تبدیل رشته به عدد اعشاری

امتحان کنید

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب