این آموزش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ آپدیت شده است.

کار با داده های تصادفی در جاوااسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با داده های تصادفی در جاوااسکریپت با من همراه باشید.

کار با داده های تصادفی در جاوااسکریپت

Free-Learn

داده های تصادفی در جاوااسکریپت

در زبان جاوااسکریپت ما میتونیم با استفاده تابع ()Math.random یک عدد تصادفی بین ۰ و ۱ ایجاد و یا تولید کنیم، و باید توجه داشته باشید که این عدد تصادفی تولید شده همواره بین ۰ و ۱ هست، یعنی اینجوریم میتونیم بگیم که عدد تولید شده همواره کوچکتر از ۱ هست.

مثال شماره ۱ : تولید عدد کوچکتر از ۱ با استفاده از تابع ()Math.random

لطفا بروی دکمه امتحان کنید کلیک نمایید و در صفحه مثال چندین بار بروی دکمه اجرای کدها کلیک نمایید یاهم میتونید صفحه رو چندین رفرش کنید تا ببینید که یک عدد بصورت تصادفی تولید میشود

امتحان کنید

Free-Learn

تولید عدد تصادفی صحیح یا Integer

خب همونطور که در مثال بالا مشاهده کردید تابع ()Math.random فقط میتونه عدد تصادفی کوچکتر از ۱ رو تولید کنه ولی خب شاید ما بخوایم یک عدد بزرگتری مثلا ( بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ ) تولید کنیم، اونوقت باید چکار کرد!؟

خیلی راحت با ترکیب ()Math.floor با ()Math.random میتونیم اعداد تصادفی صحیح به دلخواه خودمون مشخص کنیم، مثلا بگیم یک عدد صحیح تصادفی بین ۰ تا ۱۰,۰۰۰ یا هرچیز دیگه.

مثال شماره ۱ : تولید عدد تصادفی صحیح بین ۰ تا ۱۰,۰۰۰

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : تولید عدد تصادفی صحیح بین ۱ تا ۱۰

امتحان کنید

مثال شماره ۳ : تولید عدد تصادفی با کلیک بروی یک دکمه

امتحان کنید

Free-Learn

تولید رشته یا متن تصادفی

حالا میخوایم ببینیم چجوری میشه رشته یا متن یا String بصورت تصادفی تولید کنیم، یعنی بجای اینکه عدد تصادفی تولید بشه میخوایم متن تصادفی تولید کنیم.

مثال شماره ۱ : تولید متن تصادفی با استفاده از کاراکترهایی که ما بهش میدیم ( مثلا !@#$ABCabd123 ) و همچنین در خروجی میتونیم به دلخواه خودمون طول کاراکترهای متن تصادفی تولید شده رو مشخص کنیم.

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

خب در خط ۳ که مشخصه یه دکمه داریم که وقتی روش کلیک میشه تابع MyText اجرا میشه ، اون عددی هم که درون پرانتر هست در واقع مقدار پارامتر تابع می باشد. مثلا در مثال بالا عدد ۲۰ هست این یعنی در خروجی متنی که تولید میشه طولش ۲۰ کاراکتر می باشد که اون عدد رو میتونید به دلخواه خودتون تغییر بدید.

در خط ۴ هم که دیگه واضح هست ، خروجیمون در این قسمت قرار میگیره، یعنی اون متن تولید شده بصورت تصادفی توی تگ h2 قرار میگیره.

در خط ۸ تابع مون رو با یک پارامتر بنام length تعریف کردیم، در خط ۹ متغیری بنام result تعریف کردیم و خالی از مقدارش کردیم یعنی آکبند چیزی توش نباشه چون الان میخوایم داده بریزیم توش.

در خط ۱۰ اومدیم کاراکترهامون رو تعریف کردیم، مثلا از A بزرگ انگلیسی تا Z بزرگ و دوباره از a کوچک تا z کوچک و همچنین از عدد ۰ تا ۹ ( یعنی در واقع میخوایم متن تصادفی از بین این کاراکترها انتخاب بشه ) که دیگه باز خودتون به دلخواه میتونید این کاراکترهارو تغییر بدید، مثلا اگه دوس داشتید فقط عدد باشه یا فقط a تا z کوچک یا هم مثلا !@#$ اینا باشن.

در خط ۱۱ طول تعداد کل کاراکترهای موجود در خط ۱۰ رو بدست آوردیم، یعنی تعداد کل اون کاراکترهایی که گفتم میتونیم براش تعریف کنیم که بصورت تصادفی از این کاراکترها متن رو تولید کنه.

در خط ۱۲ با استفاده از حلقه FOR ( حلقه تکرار ) عمل تولید متن تصادفی رو تعریف کردیم و نتیجه رو در متغیر result ریختیم و در نهایت در خط ۱۵ گفتیم هرچی تو متغیر result هست رو بریز تو تگ h2 که در صفحه هس ( همون که گفتم خروجیمون رو توش میریزیم )

مثال شماره ۲ : برنامه ای که باهاش میتونیم رمز / پسورد قوی تولید کنیم و کاربر به دلخواه خودش میتونه تنظیمات برنامه رو مشخص کنه.

امتحان کنید

مثال شماره ۳ : تولید متن تصادفی از داخل یک آرایه

امتحان کنید

Free-Learn

مثال های بیشتر

مثال شماره ۱ : دریافت ۱ عدد از کاربر و تولید عدد تصادفی از بین عدد ۱ تا عددی که کاربر مشخص کرده

امتحان کنید

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب