کار با تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت با من همراه باشید.

کار با تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت

Free-Learn

کار با تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت

در زبان جاوااسکریپت یک شئ داریم به اسم Date ، که با استفاده از این شئ میتونیم بروی تاریخ و ساعت کار کنیم، یعنی مثلا تاریخ و ساعت رو نمایش بدیم یا هم میتونیم با استفاده از متدهایی که داره عملیات بروی تاریخ و ساعت انجام بدیم.

پس اینجوری میتونیم بگیم که تاریخ یا Date در زبان جاوااسکریپت بطور کلی شئ یا Object هستند ، ( همونطور که در جلسات قبلی اشاره کردم جاوااسکریپت مبتنی بر شئ می باشد )

Free-Learn

نحوه نمایش تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت چگونه می باشد

جاوااسکریپت تاریخ و ساعت رو بصورت میلی ثانیه میبینه و ذخیره میکنه ، یعنی بطور کلی اینو بدونید تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت بصورت میلی ثانیه ذخیره میشه.

و اینم بدونید دیگه در یه کلام ، جاوااسکریپت تاریخ و ساعت رو از تاریخ و ساعت January 01, 1970, 00:00:00 تا به الان محاسبه میکنه، یا اینجوریم میتونیم بگیم که تاریخ و ساعت حال حاضر یعنی تعداد میلی ثانیه هایی که از تاریخ و ساعت January 01, 1970, 00:00:00 تا به الان سپری شده.

شاید براتون جالب باشه که از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۲۰ تقریبا ۱,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ میلی ثانیه گذشته. [ منبع ]

پس مثلا اگه یه عددی مثه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ( میلی ثانیه ) بهش بدیم این میاد و از تاریخ ۰۱,۰۱,۱۹۷۰ تا به الان ( حال حاضر ) همین عدد رو محاسبه میکنه و بصورت تاریخ و ساعت به ما نشونش میده.

یعنی همین عدد ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تقریبا میشه سال ۲۰۰۱ و ماه سپتامبر و روز ۰۹

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : بدست آوردن تعداد میلی ثانیه سپری شده از تاریخ ۰۱,۰۱,۱۹۷۰ تا حال حاضر ( همین لحظه ) با استفاده از متد ()getTime ( نگران نباشید در جلسه بعدی با متدها آشنا میشید )

امتحان کنید

Free-Learn

نحوه ایجاد یا تعریف تاریخ و ساعت

برای ایجاد یا تعریف تاریخ و ساعت در زبان جاوااسکریپت ۴ روش وجود دارد که این روش ها به شرح زیر می باشند : یعنی دیگه بطور کلی بدونید ما میتونیم از روش های زیر تاریخ و ساعت رو یا خودمون ایجادش کنیم یا تاریخ و ساعت فعلی سیستمو ازش بگیریم.

  • new Date()
  • new Date(Year, Month, Day, Hour, Minute, Second, Millisecond)
  • new Date(Millisecond)
  • new Date(Date_String)

توضیح هر یک از روش های بالا :

  • یک تاریخ و ساعت از تاریخ و ساعت خوده سیستم ( یا معمولا از مرورگر میگیره ) ایجاد میکنه
  • یک تاریخ و ساعت از طریق سال ، ماه ، روز ، ساعت ، دقیقه ، ثانیه و میلی ثانیه که ما بهش میدیم ایجاد میکنه
  • یک تاریخ و ساعت از طریق میلی ثانیه که ما بهش میدیم ایجاد میکنه
  • یک تاریخ و ساعت از طریق تاریخ و ساعت متنی ( یا رشته ای ) که ما بهش میدیم ایجاد میکنه

Free-Learn

ایجاد تاریخ و ساعت از طریق تاریخ و ساعت فعلی سیستم

خب در ادامه ی آموزش کار با تاریخ و ساعت در جاوااسکریپت میخوایم یاد بگیریم که چجوری میشه و میتونیم تاریخ و ساعت پیش فرض سیستم رو در خروجی به نمایش در آوریم.

خب همونطور که کمی بالاتر اشاره کردم ما با استفاده از این روش میتونیم تاریخ و ساعت پیش فرض خوده سیستم رو بگیریم و در خروجی نمایش دهیم.

مثال : نمایش تاریخ و ساعت فعلی سیستم خودتون ( هرچی تاریخ و ساعت سیستم تون بود اینم نشونش میده )

امتحان کنید

Free-Learn

ایجاد تاریخ و ساعت از طریق چیزی که خودمون تعریف میکنیم

خب گفتیم که در روش دوم ما میتونیم تاریخ و ساعت رو بر اساس اونچیزی که خودمون بهش میدیم تعریف و یا ایجاد کنیم، مثلا میتونیم به دلخواه خودمون سال و ماه و روز و ساعت و دقیقه و ثانیه و حتی میلی ثانیه رو مشخص کنیم.

پس یعنی در این روش ما میتونیم ۷ پارامتر ( سال و ماه و روز و ساعت و دقیقه و ثانیه و میلی ثانیه ) رو از سمت چپ به راست و به ترتیب ،به دلخواه خودمون مشخص کنیم.

توجه داشته باشید که جاوااسکریپت همیشه ماه رو از ۰ تا ۱۱ حساب میکنه، یعنی ژانویه ( January ) میشه ۰ و دسامبر ( December ) میشه ۱۱

درسته که در این روش گفته باید ۷ پارامتر مشخص کنیم، ولی خب استفاده از روز ، ساعت و دقیقه و ثانیه و میلی ثانیه اختیاری هست و میتونیم استفاده نکنیم ولی سال و ماه ضروری است و باید حتما مشخص شود.

اگه فقط یک پارامتر استفاده نمایید جاوااسکریپت بصورت خودکار اونو بصورت میلی ثانیه حساب میکنه.

مثال شماره ۱ : عدم استفاده از پارامترهای ساعت ، دقیقه ، ثانیه و میلی ثانیه ( جاوااسکریپت دیگه خودش خودکار اونارو ۰ میندازه )

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : تعریف و نمایش تاریخ سال ۱۹۹۲ و ماه ۰۵ و روز ۱۵ و ساعت ۲۰ و دقیقه ۰۰ و ثانیه ۰۰ و ۰ میلی ثانیه

امتحان کنید

مثال شماره ۳ :یک تاریخ خودمون براش تعریف کردیم بعدش مقایسه میکنیم با تاریخ امروز ، اگه گذشته بود خب یه پیغام بده و اگه هنوز وقتش نرسیده یه پیغام دیگه

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

خب در خط ۳ خیلی راحت تاریخ و ساعت جاری ( فعلی / حال حاضر ) سیستم رو گرفتیم و در خط ۴ هم که مشخصه به دلخواه خودمون یک تاریخ و ساعت تعریف کردیم.

در خط ۶ و ۷ تاریخ و ساعت فعلی سیستم و اون چیزی که دلخواه تعریف کرده بودیم رو در خروجی نمایش دادیم که کاربر ببینه که تاریخ فعلی چیه و تاریخ دلخواه چیه

در نهایت خط ۱۰ با استفاده از دستور شرطی IF و عملگر مقایسه ای تعریف کردیم که اگه تاریخ فعلی بزرگتر از تاریخ دلخواه بود خب پیغام بده ” خیلی وقته که گذشته ” و اگه نبود قربون دستت پیغام بده ” هنوز وقتش نرسیده ”

Free-Learn

ایجاد تاریخ و ساعت از طریق میلی ثانیه

خب همونطور که در ابتدای این جلسه اشاره کردم جاوااسکریپت تاریخ و ساعت رو بطور پیش فرض بصورت میلی ثانیه ( یا به انگلیسی Millisecond ) محاسبه و ذخیره میکنه.

حتی اشاره کردم که در جاوااسکریپت زمان ( تاریخ و ساعت ) از تاریخ و ساعت سال ۱۹۷۰ ، روز ۰۱ و ماه ۰۱ و ساعت ۰۰ و دقیقه ۰۰ و ثانیه ۰۰ تا به الان محاسبه میشه.

هر یک روز ( ۲۴ ساعت ) برابر است با ۸۶,۴۰۰,۰۰۰ میلی ثانیه

پس ما میتونیم با استفاده از میلی ثانیه ها هم یک تاریخ و ساعت مشخص و یا تعریف نماییم، که کافیه میلی ثانیه رو بصورت زیر مشخص نماییم :

امتحان کنید

Free-Learn

ایجاد تاریخ و ساعت بصورت رشته ای

تو این روش ما میتونیم تاریخ و ساعت رو خودمون به دلخواه خودمون و بصورت رشته ای ( String ) تعریف کنیم. ( پیشنهاد میکنم حتما آموزش کار با داده های رشته ای رو مشاهده نمایید )

اینکه میگیم رشته ای ، فک کنم دیگه خودتون بدونید ( یعنی باید تاریخ و ساعت رو درون دابل کوتیشن یا ” ” یا تک کوتیشن یا ‘ ‘ قرار بدیم )

مثال شماره ۱ : ایجاد سال ۲۰۱۵ ، ماه اُکتبر و روز ۱۶ ام و ساعت ۱۰ تمام

امتحان کنید

  • تاریخ و ساعت رو در قالب رشته به روش های مختلف میشه نوشت ، که این روش ها بصورت زیر می باشند :


Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب