این آموزش در تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ آپدیت شده است.

آموزش نحوه استفاده از کلاس ها در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش نحوه استفاده از کلاس ها در CSS با من همراه باشید.

آموزش نحوه استفاده از کلاس ها در CSS

Free-Learn

نحوه استفاده از کلاس ها در CSS

کلاس یا به انگلیسی Class به مجموعه از چندین اشیاء در کنار همدیگر با یکسری صفت های مشترک را میگیم کلاس، حال ما از کلاس ها در اکثر زبان های برنامه نویسی میتونیم استفاده کنیم.

در سری آموزش های زبان HTML من آموزش نحوه ایجاد و استفاده از کلاس هارو در زبان HTML آموزش دادم که در صورت تمایل میتوانید بروی لینک زیر کلیک نمایید.

آموزش نحوه ایجاد کلاس یا Class در HTML را مشاهده نمایید.

در همین رابطه : آموزش صفت عمومی Class در HTML را مطالعه نمایید.

حال ما در این جلسه میخوایم نحوه استفاده از کلاس ها در زبان CSS رو یاد بگیریم ، و اینکه یاد بگیریم که چجوری میتونیم کلاس هارو در CSS فراخوانی کنیم . پس لطفا در ادامه و تا پایان این جلسه با من همراه باشید.

Free-Learn

نحوه ایجاد کلاس در CSS

در زبان CSS چون ما با استفاده از این زبان میایم و به زبان HTML مون استایل میدیم ، یعنی در واقع CSS میاد و شکل و شمایل میده به زبان HTML برای زیبایی و جذابیت ظاهرش.

حال ما باید کلاسمون رو در HTML ایجاد کنیم و سپس در CSS اون کلاس رو فراخوانی کنیم و برای اون کلاس استایل تعریف کنیم، مثلا بگیم رنگ متنش فلان و مثلا رنگ زمینه اش فلان رنگ باشه و یا دیگر دستورات CSS که میتونیم اعمال کنیم روش.

پس برای ایجاد و یا تعریف کلاس در تگ های HTML بصورت زیر عمل میکنیم :

اون tagname که میشه همون نام تگمون بعدش از صفت Class استفاده میکنیم و یک داخل دابل کوتیشن نام کلاسمون رو مینویسیم. برای مثال من میخوام در تگ P یک کلاس به نام test ایجاد کنم پس بصورت زیر عمل میکنم:

بعد برای فراخوانی اون کلاس در CSS بصورت زیر عمل میکنم : (یک نقطه میزارم بعدش نام کلاسم رو وارد میکنم)

امتحان کنید

نکاتی درباره نام کلاس :

  • نام یک کلاس باید با حروف الفبای انگلیسی کوچک و یا بزرگ شروع شود.
  • در تعریف نام یک کلاس میتوان از حروف بزرگ،کوچک انگلیسی و همچنین از اعداد و همچنین از علامت های – و _ استفاده کرد.
  • نام کلاس نباید با عدد شروع شود. مثله ( ۲۲test. )

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب