آموزش کامل ترازبندی متن ها در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کامل ترازبندی متن ها در CSS با من همراه باشید.

آموزش کامل ترازبندی متن ها در CSS + انواع ترفند

Free-Learn

ترازبندی متن ها در CSS

ترازبندی متن ها یا Alignment یعنی موقعیت قرار گیری یک متن یا عنصر در یک صفحه وب ، یعنی اینکه مثلا یک متن در وسط صفحه قرار بگیرد یا مثلا در سمت راست. (ترازبندی بصورت افقی)

یا شاید بخوایم ترازبندی متن را بصورت عمودی مشخص کنیم، اینکه مثلا یک متن بصورت عمودی در وسط قرار بگیرد یا مثلا بصورت عمودی در پایین و یا بالا.

ما علاوه بر متن ها ، میتونیم عناصر رو نیز ترازبندی کنیم، یعنی مثلا یک باکس رو بصورت افقی بیاریم در وسط صفحه و یا اصلا بخوایم یک عکس رو بیاریم در وسط صفحه قرار بدهیم.

پس همه اینکارارو میتونیم با استفاده از ترازبندی در CSS انجام دهیم، که در ادامه و تا پایان این جلسه میخوایم بطور کامل با انواع روش های ترازبندی در CSS آشنا شویم.

Free-Learn

انواع ترازبندی در CSS

ما بطور کلی ۲ نوع تراز بندی میتونیم داشته باشیم :

  • ترازبندی بصورت افقی یا Horizontal
  • ترازبندی بصورت عمودی یا Vertical

که این ۲ نوع ترازبندی را در ادامه بطور کامل آموزش خواهم داد ، و همچنین یاد خواهیم گرفت که از چه روش هایی میشه متن ها یا عناصر را در صفحه بصورت افقی یا عمودی قرار داد.

Free-Learn

ترازبندی بصورت افقی یا Horizontal

در این حالت ما تراز یا موقعیت قرار گیری متن یا عنصر را بصورت افقی مشخص میکنیم، که در ادامه میتوانید مثال های مختلفی ازاین نوع ترازبندی مشاهده نمایید.

ترازبندی متن بصورت افقی

در این حالت ما میخوایم یک متن را بصورت افقی در وسط صفحه قرار دهیم، در CSS با استفاده از ویژگی text-align به راحتی میتونیم اینکارو انجام دهیم.

مثال شماره ۱ : قرار دادن متن در وسط یک عنصر ( استفاده در تگ Div )

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : قرار دادن تمامی متن های موجود در صفحه، در وسط صفحه ( استفاده در تگ body )

امتحان کنید

ترازبندی عناصر بصورت افقی

در این حالت ما میخوایم عناصر ( مثلا تگ Div ) رو بیاریم و در وسط صفحه قرار دهیم، دیگه نمیتونیم از ویژگی text-align استفاده کنیم چرا که این ویژگی فقط بروی متن ها عمل میکند.

پس عملا دیگه نمیشه با استفاده از ویژگی text-align یک باکس ( که از طریق مثلا تگ div ایجاد شده ) را در وسط صفحه قرار داد، پس باید از روش ها یا ترفندهای دیگه ای استفاده کنیم.

قرار دادن عناصر در وسط صفحه با استفاده از ویژگی Margin

در این روش از ترازبندی متن ها در CSS ما با استفاده از ویژگی Margin میتونیم یک عنصر (مثله تگ div) رو بیاریم و در وسط صفحه قرار دهیم.

مثال : در این مثال خوده باکس (div) میاد و در وسط صفحه قرار میگیرد نه متن درون باکس

امتحان کنید

قرار دادن تصویر / عکس در وسط صفحه بصورت افقی

ما بصورت پیش فرض نمیتونیم یک عکس رو در وسط صفحه قرار بدیم، یعنی مثلا با استفاده از ویژگی text-align نمیتونیم یک عکس رو در وسط صفحه قرار بدیم.

خب چرا؟ چون حالت نمایش تصاویر در HTML بصورت پیش فرض بصورت اینلاینی یا Inline یا درون خطی می باشد، یعنی اگه ۳ تصویر بزارید کنار هم هر۳تاش تو یه سطر قرار میگیرند.

پس طبیعتا تو این حالت نمیشه یک عکس یا تصویر رو بیاریم و در وسط صفحه قرار بدیم، باید از روش ها یا ترفندهای دیگه برای اینکار استفاده کنیم.

ترفند شماره ۱ : قرار دادن تصویر در وسط صفحه با قرار دادن اون تصویر در درون تگ div : یعنی ما تصویرمون رو میزاریم درون تگ div یا هرتگ بلاکی دیگر، سپس میتونیم از ویژگی text-align استفاده نماییم.

امتحان کنید

ترفند شماره ۲ : قرار دادن تصویر در وسط صفحه با استفاده از ویژگی margin و display

امتحان کنید

Free-Learn

قرار دادن عناصر در وسط صفحه با استفاده از ویژگی Position و transform

با استفاده از این ویژگی میتونیم موقعیت قرار گیری عناصر را در CSS مشخص کنیم، مثلا میتونیم تعریف کنیم یک باکس در سمت راست و یا چپ و یا وسط قرار بگیرد.

مثال : با ویژگی transform و position عنصر دقیقا در وسط صفحه قرار میگیرد.

امتحان کنید

قرار دادن عناصر در سمت راست یا چپ با استفاده از ویژگی float

ویژگی float ویژگی است که با استفاده از آن میتوان مشخص کرد که یک عنصر بصورت شناور در سمت راست یا چپ صفحه قرار بگیرد.

مثال :

امتحان کنید

Free-Learn

سرریز شدن یا Overflow شدن یک عنصر + راه حل این مشکل

خب یعنی چی سرریز شدن یک عنصر ؟! وقتی مثلا من یک عکس رو درون یک عنصر Div قرار بدم و همان عکس اندازش به گونه ای باشد که از عنصر div بزند بیرون (یعنی اندازه عکس از اندازه div بیشتر باشد) ، در اینصورت عمل سرریز شکل میگیرد.

توجه : اگر یک عنصر که درون یک عنصر دیگر قرار میگیرد بزرگتر باشد عمل سرریز یا Overflow شکل میگیرد که اینصورت باید از ترفند زیر برای رفع این مشکل استفاده نمایید.

مثال شماره ۱ : در این مثال عمل سرریز شدن را نشان میدهد

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : رفع مشکل سرریز شدن با استفاده از ویژگی overflow – (ممکن است در برخی موارد کار نکند)

امتحان کنید

مثال شماره ۳ : رفع مشکل سرریز شدن با استفاده از هک clearfix – ( برای اکثر مرورگرهای مدرن تعریف شده و استفاده از این هک پیشنهاد می شود )

امتحان کنید

Free-Learn

ترازبندی بصورت عمودی یا Vertical

خب در روش های بالا ما یاد گرفتیم که چگونه میتوانیم عناصر را بصورت افقی ترازبندی کنیم ( در سمت راست یا وسط و یا چپ قرار دادن )، حال در این قسمت از ترازبندی متن ها در CSS میخواهیم یاد بگیریم که چگونه میتوان عناصر را بصورت عمودی ترازبندی کرد.

قرار دادن متن بصورت عمودی در وسط ، استفاده از ویژگی Padding

مثال :

امتحان کنید

قرار دادن متن بصورت عمودی در وسط ، استفاده از ویژگی line-height

مثال : توجه داشته باشید که در این روش باید مقدار ویژگی line-height با مقدار ویژگی height یکسان باشد.

امتحان کنید

Free-Learn

فروشگاه فری لرن
دریافت PDF یا پرینت این مطلب