آموزش قدم به قدم BOM در جاوا اسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش قدم به قدم BOM در جاوا اسکریپت با من همراه باشید.

آموزش قدم به قدم BOM در جاوا اسکریپت

Free-Learn

آموزش قدم به قدم BOM در جاوا اسکریپت

سوال : خب اولین سوالی که پیش میاد اینه که BOM یعنی چی!؟ و اینکه ما یه DOM داریم و یه BOM ، میخوایم ببینیم اصلا BOM یعنی چی؟ فرقش با DOM چیه؟

خب اول از هرچیزی اینو بگم، این اسم BOM اسم رسمی / دفتری نیست، یعنی بیشتر یه اسم مَن درآوردی هست، دیگه اومدن گفتن چون BOM با پنجره مرورگر کار میکنه بهش بگیم BOM یا به انگلیسی ( Browser Object Model ) و به فارسی ( مدل شئ مرورگر یا شئ مدل پنجره مرورگر )

بعد ما خب DOM هم داریم، به انگلیسی یعنی ( Document Object Model ) یا به فارسی ( مدل شئ سند یا مدل شئ صفحه وب ) که این میاد و با عناصر ( Element ) موجود در یک صفحه وب کار میکنه.

یعنی شانس آوردیم دیگه جاوااسکریپت چیز دیگه ای نداشت وگرنه اسماشون میشد MOM و DAD و .. ( خخخ ) پس دیگه  بطور کلی و در یه کلام DOM یعنی بتونیم با استفاده از جاوااسکریپت به عناصر ( تگ ) های درون صفحه دسترسی پیدا کنیم و اونارو ایجاد یا تغییر یا حتی حذف کنیم.

و BOM یعنی بتونیم با پنجره خوده مرورگر کار کنیم، یعنی کارهایی که مربوط به پنجره مرورگر می باشد، پس دیگه در یه کلام بدونید DOM با عناصر ( تگ های ) درون یک صفحه وب کار میکنه ولی BOM با پنجره ( صفحه ) مرورگر.

بفرض مثال با DOM میتونیم یک تگ جدید در صفحه ایجاد کنیم ( مثال ) و با BOM میتونیم مثلا یه صفحه جدید ( پنجره جدید ) در مرورگر ایجاد کنیم ( مثال )

که این وسط هم DOM و هم BOM تعدادی ویژگی و متد داره که هر کدام از این ویژگی ها یا متدها یسری کارا برامون انجام میدن، همین تموم شد رفت، که ان شاالله در جلسات بعدی با تمامی این ویژگی ها و متدها آشنا خواهید شد.

پیشنهاد میکنم آموزش قدم به قدم DOM را مشاهده نمایید.

همچنین پیشنهاد میکنم لیست ویژگی ها و متدهای DOM را مشاهده نمایید.

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب