آموزش قدم به قدم زبان جاوا اسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش قدم به قدم زبان جاوا اسکریپت با من همراه باشید.

آموزش قدم به قدم زبان جاوا اسکریپت

Free-Learn

آموزش قدم به قدم زبان جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریپت یا به انگلیسی JavaScript یا به اختصار JS ، یکی از ۳ زبان اصلی و پایه برای طراحی صفحات وب می باشد ، همچنین این زبان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا می باشد.

اینکه میگم یکی از ۳ زبان اصلی و پایه برای طراحی صفحات وب می باشد، یعنی زبان مادر و اصلی برای طراحی یه صفحه وب خب HTML می باشد ، بعدش CSS برای استایل دهی و شکل شمایل سایت استفاده میشه و در نهایت با استفاده از زبانی همچون جاوا اسکریپت میتونیم به عناصر داخل صفحه دسترسی پیدا کنیم و آنها را ایجاد یا تغییر و یا بکل حذف نماییم.

زبان JS معروف هست به زبان اسکریپت نویسی تحت وب ، و یک زبان سمت کاربر ( یا Client یا مشتری ) می باشد ، که با استفاده از اون میتونیم به عناصر موجود در صفحه دسترسی پیدا کنیم و آنها را کنترل کنیم.

موقعی که این زبان برای اولین بار ایجاد شد بهش میگفتن زبان LiveScript ، در مقابل زبان Java همون موقع خیلی محبوب بود و اومدن گفتن زبان LiveScript بشه برادر کوچکتر زبان Java

ولی هرچقدر اومدیم جلوتر زبان LiveScript به قدری گسترش یافت و قدرتمند شد که دیگه جریان از برادر کوچکتر و از این حرفا گذشت و خودش شد یک زبان کاملا مستقل قدرتمند.

زبان Java هیچ ربطی به Java Script نداره و هرکدوم برای خودشون یک زبان برنامه نویسی مجزا هستند، همچنین نام رسمی و دفتری جاوااسکریپت ECMAScript می باشد.

Free-Learn

سمت کاربر یا سمت سرور یعنی چی؟

خب میگن زبان JS یک زبان سمت کاربر ( یا Client یا مشتری ) می باشد ، خب منظور چیه؟؟ بطور کلی منظور از سمت کاربر یعنی دستورات JS میتونه بدون نیاز به اینترنت ، بدون نیاز به سرور بروی مرورگر کاربر خیلی راحت اجرا بشه.

همچنین منظور از سمت کاربر یعنی دستورات زبان جاوااسکریپت جوری نیست که بخواد حتما روی سرور اجرا بشه نه ، کلا دستورات JS دستورات سمت کاربر هستند و کاربر به راحتی میتونه با مشاهده سورس صفحه ، دستورات JS رو هم ببینه.

حال در مقابل ما زبانی داریم به اسم PHP که بهش میگن زبان سمت سرور ، این دیگه مثه JS نمیتونه بروی مرورگر همینجوری عشقی بنویسیم و اجرا کنیم، باید حتما دستورات بروی سرور اجرا بشن.

یعنی یک فایل PHP باید حتما بروی ِسرور ( یا همون هاست ) باشه تا بتونه در مرورگر خروجی بده و اجرا بشه، ولی زبان JS نیاز به سرور نداره، حتی اینترنتم نمیخواد ، فقط بنویسید و در مرورگر اجرا کنید.

همچنین زبان PHP چون سمت سرور هست، پس کاربر نمیتونه با مشاهده سورس صفحه دستورات PHP رو هم ببینه ، کاربر با مشاهده سورس صفحه تنها چیزی که میبینه دستورات HTML و JS هست.

Free-Learn

دستورات زبان جاوااسکریپت چگونه اجرا میشه؟

همونطور که گفتم خب دستورات جاوااسکریپت تحت مرورگر و سمت کاربر اجرا میشن، یعنی نه نیاز به اینترنت داره نه کار خاصی لازمه انجام بدید، فقط کافیه دستورات رو در یک فایل HTML بنویسید و اون فایل رو اجرا کنید فقط همین.

مرورگرها بطور خودکار خودشون این قابلیت ( یعنی اینکه اجرا کنن دستورات JS رو ) بصورت پیشفرض فعال کردن پس عملا نیازی نیست مثلا ما کار خاصی کنیم.

Free-Learn

زبان جاوااسکریپت رو باید از کجا دانلود کنم؟

دانلود کنم نداریم ، جاوااسکریپت دانلود شدنی یا قابل دانلود نیست، نوشتنی هست ، یعنی دستور هست که باید نوشته شه و در نهایت بروی مرورگر اجرا بشه فقط همین.

یعنی همین الان یکی از نرم افزارهایی که باهاش کدنویسی میکنید ( مثه Visual Studio یا ++Notepad یا هر نرم افزار دیگه ای ) رو باز کنید و دستورات زیر رو درش قرار بدید ، و با پسوند html. ذخیره کنید و اجرا کنید ، تموم شد رفت این یعنی جاوااسکریپت

امتحان کنید

Free-Learn

پیش نیازها برای یادگیری زبان JS چیه؟

پیش نیاز ضروری برای یادگیری زبان JS ، زبان HTML می باشد، و بهتره که CSS رو هم بلد باشید، نکه بگیم مثلا اگه CSS رو بلد نباشید دیگه نمیتونید از JS استفاده کنید، نه منظور این نیست

برای اینکه خودتون اذیت نشید، برای اینکه بدونید مثلا فلان دستور که یه ویژگی از زبان CSS می باشد، میشه در جاوااسکریپت هم استفاده کرد و به عناصر از طریق JS استایل داد.

پس در مجموع پیشنهادم اینه اول HTML و CSS رو یاد بگیرید بعدش شروع به یادگیری زبان JS کنید ، به پایان اولین جلسه از آموزش قدم به قدم زبان جاوا اسکریپت رسیدیم، لطفا در جلسات بعدی همچنان با من همراه باشید.

برای یادگیری کامل آموزش زبان HTML اینجا کلیک کنید.

و برای یادگیری کامل آموزش زبان CSS اینجا کلیک کنید.

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب