آموزش کامل نحوه مسیردهی فایل ها در وب

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کامل نحوه مسیردهی فایل ها در وب با من همراه باشید.

آموزش کامل نحوه مسیردهی فایل ها در وب

Free-Learn

نحوه مسیردهی فایل ها در وب

مسیردهی یا آدرس دهی یا به انگلیسی ( File Paths ) یکی از مهمترین مواردی است که یک طراح وب باید بطور کامل با آن آشنایی داشته باشد.

شاید پیش خودتون میگید خب یک مسیر یا آدرس یک فایل چیش مهمه یا چی داره که بخوایم یادش بگیریم؟ خب یک آدرس دیگه حالا مگه چیه؟!

درسته فقط یک آدرسه و شاید خیلی ساده بنظر بیاد ولی همین آدرس ساده به روش های مختلف میتوان ازش استفاده کرد و اتفاقا همین آدرس ساده رو خیلی ها هنوز نمیدونن دقیقا چیه و باید چجوری ازش استفاده کرد.

نحوه مسیردهی فایل ها در وب چندین روش داره که همه ی این روش هارو ان شاالله در بخش های بعدی بطور کامل یاد خواهید گرفت، در این بخش کوتاه در مورد این روش ها کمی صحبت میکنیم.

بطور کلی ۲ روش برای آدرس دهی فایل ها داریم :

  1. آدرس دهی مطلق
  2. آدرس دهی نسبی

Free-Learn

آدرس دهی مطلق فایل ها

در این روش ، آدرس یک فایل بصورت کامل و ثابت ایجاد می شود، منظور از ثابت یعنی اینکه آدرس اون فایل باید بصورت دقیق نوشته شود بدون کوچکترین کم و زیادی .

برای مثال آدرس زیر یک آدرس مطلق یا ثابت می باشد :

این یعنی در سایت فری لرن با آدرس free-learn.ir در پوشه wp-content سپس در پوشه uploads سپس در پوشه ۲۰۱۸ سپس در پوشه ۰۵ فایل Logo-Header-2.png را نمایش بده.

Free-Learn

آدرس دهی نسبی فایل ها

تو این روش دیگه لازم نیست بیایم و آدرس کامل و دقیق یک فایل رو وارد کنیم، میتونیم آدرس یک فایل رو به نسبت رابطه ای که با پوشه قبل و بعد از خودش داره مشخص کنیم.

مثلا اگه یک فایل html داریم و یک فایل عکس و هردوتاش کنار همدیگه هستن ، اگه بخوایم فایل عکس رو درون فایل html به نمایش درآوریم کافیه فقط نام فایل عکس و پسوندش رو وارد کنیم. (به همین راحتی)

Free-Learn

مزایای روش نسبی

مسیردهی فایل ها در وب با روش نسبی دارای یکسری مزایا نسب به روش مطلق می باشد که این مزایا به شرح زیر می باشد :

  • آدرس کوتاه تر
  • خوانایی آدرس بیشتر
  • احتمال خطا در نمایش فایل تقریبا ۰ درصد (به شرطی که فایل اصلی وجود داشته باشد)
  • امکان جابه جایی پوشه اصلی به مکان های دیگر بدون خراب شدن مسیر فایل ها

معایب روش مطلق

  • احتمال خطا در نمایش فایل ها با توجه به طولانی بودن مسیر وجود دارد
  • در صورت جابه جایی پوشه / فایل اصلی به مکان های دیگر، مسیر فایل ها بکلی خراب میشود

Free-Learn

خب دوستان به پایان این بخش یعنی ( نحوه مسیردهی فایل ها در وب ) رسیدیم، امیدوارم که بطور کامل این بخش رو متوجه شده باشید ، لطفا در بخش های بعدی حتما با من همراه باشید.

دریافت PDF یا پرینت این مطلب