این آموزش در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ آپدیت شده است.

کار با عبارت های شرطی در جاوا اسکریپت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با عبارت های شرطی در جاوا اسکریپت با من همراه باشید.

کار با عبارت های شرطی در جاوا اسکریپت

Free-Learn

عبارت های شرطی در جاوا اسکریپت

عبارت های شرطی یا به انگلیسی Conditional Statements از نظر بنده یکی از جذابترین بخش های موجود در تمامی زبان های برنامه نویسی می باشد.

یعنی نه فقط در جاوااسکریپت بلکه در همه ی زبان های برنامه نویسی از جمله ( #PHP , C و.. ) این عبارت های شرطی یا هم دستورات شرطی وجود دارند.

اسمش روشه ، یعنی شرط گذاشتن یا شرط ایجاد کردن ، یعنی تصمیم گیری بر اساس شرط های مختلف ، یعنی اجرای یک برنامه طبق شرایط خاصی که ما میتونیم این شرایط ( شرط هارو ) تعریف کنیم.

بفرض مثال میگیم اگه کاربر فلان مقدار رو وارد کرد تو فلان کارو کن و اگه بهمان مقدارو وارد کرد تو بهمان کارو کن، به همین راحتی تموم شد رفت، به این میگن شرط گذاشتن یا ایجاد دستور شرطی.

Free-Learn

انواع دستورات شرطی در جاوا اسکریپت

ما در زبان جاوااسکریپت ( و البته میتونیم بگیم در اکثر زبان های برنامه نویسی ) چندین نوع یا حالت از دستورات شرطی داریم که این حالت ها بصورت زیر می باشد :

  • دستور شرطی if
  • دستور شرطی else
  • دستور شرطی else if
  • دستور شرطی switch ( در جلسه بعدی آموزش داده خواهد شد )

۳ تا دستور شرطی اول رو که میتونیم بگیم یکی هستند، یعنی در واقع در یک مجموعه هستند و معمولا باهم مورد استفاده قرار میگیرند ولی خب فقط if رو میشه تکی تنها هم ازش استفاده کرد.

اون دستور آخری ( یعنی switch ) این هم اساس کارش بر پایه شرط هست ولی خب شکل نوشتاریش و نحوه استفادش با اون ۳ تا کمی فرق میکنه که ان شاالله در جلسه بعدی با switch بطور کامل آشنا خواهیم شد. در این جلسه میخوایم با if و else و else if آشنا بشیم.

Free-Learn

دستور شرطی if در جاوا اسکریپت

خب در ادامه میخوایم با دستور if ( در لغت به فارسی یعنی اگر / چنانچه ) آشنا بشیم، این دستور اصلی ترین و یا میتونیم بگیم ستون اصلی دستورات شرطی می باشد.

یعنی اگه بخواید از else یا else if استفاده کنید باید قبلش حتما از if استفاده کرده باشید، در غیراینصورت برنامه بهتون خروجی نمیده.

شکل کلی دستور if در جاوااسکریپت ( یا هم در اکثر زبان های برنامه نویسی ) بصورت زیر می باشد :

 

مثال شماره ۱ : میگیم اگه مقدار متغیر a برابر بود با ۵ قربون دستت یه پیغام در صفحه چاپ کن که ” آره ۵ هست ”

امتحان کنید

Free-Learn

دستور شرطی else در جاوا اسکریپت

خب در مثال قبلی بله مقدار متغیر a برابر بود با ۵ و بهمون پیغام میداد که آره ۵ هست، ولی اگه ۵ نبود چی؟! شاید من بخوام اگه ۵ نبود دوباره یه پیغام دیگه بده و بگه مثلا شرمنده ۵ نیست، باید چکار کنیم بنظره شما؟؟

خب دیگه اینجاست که دستور else میاد وسط، else داره میگه ( در غیراینصورت ) اگه فلان نبود تو فلان کن و … ( یعنی میتونیم بگیم اگه مقدار متغیر a برابر با ۵ نبود یه پیغام دیگه بده یا هرکار دیگه )

پس دیگه بطور کلی بدونید، قسمت صحیح شرط رو با if مشخص کردیم و قسمت غلط شرط رو با else مشخص میکنیم، شکل کلی دستور else بصورت زیر می باشد :

 

مثال شماره ۱ : اگه متغیر a مقدارش برابر با ۵ بود پیغام میده ” آره ۵ هست ” و اگه ۵ نبود پیغام میده ” شرمنده ۵ نیست ”

امتحان کنید

Free-Learn

دستور شرطی else if در جاوا اسکریپت

خب دوستان در ادامه ی آموزش کار با عبارت های شرطی در جاوا اسکریپت میخوایم با دستور else if آشنا بشیم و ببینیم چجوری میتونیم ازش استفاده کنیم.

این دستور داره میگه ( در غیراینصورت اگر ) ، یعنی در واقع اگه بخش اول شرط ( که با if ) مشخصش میکردیم غلط بود میاد و else if رو بررسی میکنه و اگه else if درست بود خب دیگه همینو به خروجی میفرسته، ولی اگه باز else if هم غلط بود و از else هم استفاده کرده باشیم میره و else رو بررسی میکنه و هرچی مقدار else بود در خروجی نمایشش میده.

شکل کلی دستور else if بصورت زیر می باشد :

 

مثال شماره ۱ : اگه مقدار متغیر a برابر بود با ۵ پیغام میده ” آره هست ” ولی اگه نبود میره و بخش دوم شرط که با else if ایجاد شده رو بررسی میکنه و اگه مقدار a بزرگتر از ۲ بود پیغام میده ” برابر با ۵ نیست ولی بزرگتر از ۲ هست ”

امتحان کنید

توضیح مثال بالا :

خب در شرط اول ( همونیه که در if مشخص شده میشه شرط اولمون ) خب همانطور که میبینید مقدار متغیر a برابر با ۵ نیست، در نتیجه این شرط اول هیچ / غلط میشه و رهاش میکنه میره سراغ شرط دوم

شرط دوم ( همون else if ) داره میگه اگه a بزرگتر از ۲ بود پیغام بده ” برابر با ۵ نیست ولی بزرگتر از ۲ هست ” خب بله شرط دوم درسته چون a بزرگتر از ۲ هست، تموم شد رفت پس دیگه همینو در خروجی نمایش میده.

Free-Learn

مثال های بیشتر

مثال شماره ۱ : استفاده همزمان از if و else و else if

امتحان کنید

مثال شماره ۲ :دریافت یک نام کاربری و رمز از کاربر و سپس چک کردن نام کاربری و رمز وارد شده با نام کاربری و رمز از قبل تعریف شده در برنامه

در مثال زیر از چندین else if استفاده شده برای بررسی کردن وضعیت های مختلف شرط ( مثلا اگه طرف نام کاربری رو درست وارد کرده بود ولی رمز اشتباه خب پیغام میده یا اگه مثلا رمز درست بود و نام کاربری اشتباه دوباره یه پیغام دیگه و… )

در مثال زیر درون شرط ها از عملگر منطقی && و همچنین از عملگرهای مقایسه ای ( =! ) استفاده شده، حتما آموزش عملگرهای منطقی و عملگرهای مقایسه ای رو مشاهده نمایید.


امتحان کنید

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب