آموزش شبه کلاس Optional در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش شبه کلاس Optional در CSS با من همراه باشید.

آموزش شبه کلاس Optional در CSS

Free-Learn

شبه کلاس Optional در CSS

با استفاده از شبه کلاس ( یا هم انتخابگر ) optional در CSS میتوان عناصر ورودی را که تکمیل کردنشان اختیاری می باشند ( یعنی میتونه مقدار نداشته باشه ) را انتخاب و براشون استایل دلخواه تعریف کرد.

با استفاده از شبه کلاس required دقیقا برعکس شبه کلاس optional میتوان عناصری را که تکمیل کردنشان ضروری است را انتخاب کرد.

با استفاده از صفت required به راحتی میتوان مشخص کرد که یک عنصر ورودی حتما باید مقدار داشته باشد، در غیراینصورت از ارسال فرم جلوگیری میکند.

نسخه CSS3

Free-Learn

مثال از شبه کلاس Optional در CSS

در ادامه میتوانید یک مثال از این انتخابگر / شبه کلاس را در زبان CSS مشاهده نمایید.

مثال شماره ۱ : عنصر ورودی که اختیاری می باشد ( یعنی اگه خالی باشد هم ارسال میشه ) رنگ زمینش سبز هست و عنصر ورودی که اجباری می باشد ( یعنی حتما باید مقدار داشته باشه تا فرم بتونه ارسال بشه ) رنگ زمینش قرمز هست.

امتحان کنید

Free-Learn

پشتیبانی مرورگرها

در جدول زیر میتوانید مشاهده نمایید که آیا مرورگرهای اینترنتی از انتخابگر / شبه کلاس optional در CSS پشتیبانی میکنند یا خیر.

نام انتخابگر Chrome Firefox Opera Safari IE
optional: ۱۰٫۰ ۴٫۰ ۱۰ ۵ ۱۰

Free-Learn

شکل نوشتاری

نحوه نوشتن یا استفاده یا سینتَکس (Syntax) این انتخابگر / شبه کلاس در CSS بصورت زیر می باشد.

Free-Learn

نکات و توضیحات

اگر از صفت required در عناصر ورودی همانند input یا select یا textarea استفاده شود خب یعنی تکمیل کردن این عناصر ضروری است و باید حتما مقدار داشته باشند تا فرم بتونه ارسال بشه.

و اگر هم از صفت required استفاده نشه ، یعنی تکمیل کردن اون عنصر اختیاری است. ( بصورت پیش فرض تکمیل کردن عناصر ورودی اختیاری است )

Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب