آموزش شبه کلاس active در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی فری لرن ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش شبه کلاس active در CSS با من همراه باشید.

آموزش شبه کلاس active در CSS

Free-Learn

شبه کلاس active در CSS

با استفاده از شبه کلاس ( یا هم انتخابگر ) active در CSS میتوان استایل دلخواه، برای لحظه ای که بروی یک عنصر ( میتونه لینک باشه یا هرعنصر دیگه ای ) کلیک میشود، مشخص کرد.

معولا و بیشتر از این شبه کلاس برای لینک ها استفاده میشه ولی خب هیچ محدودیتی برای استفاده در دیگر تگ های HTML وجود ندارد.

برای استفاده از شبه کلاس باید اول یک : گذاشت و سپس نام شبه کلاس را، و برای استفاده از شبه عناصر باید اول یک :: گذاشت و سپس نام شبه عنصر

نسخه CSS1

Free-Learn

مثال از شبه کلاس active در CSS

در ادامه میتوانید یک مثال از این انتخابگر / شبه کلاس را در زبان CSS مشاهده نمایید.

مثال شماره ۱ : استفاده در لینک

امتحان کنید

مثال شماره ۲ : استفاده در تگ H2

امتحان کنید

Free-Learn

پشتیبانی مرورگرها

در جدول زیر میتوانید مشاهده نمایید که آیا مرورگرهای اینترنتی از انتخابگر / شبه کلاس active در CSS پشتیبانی میکنند یا خیر.

نام انتخابگر Chrome Firefox Opera Safari IE
active: ۴٫۰ ۲٫۰ ۹٫۶ ۳٫۱ ۷٫۰

Free-Learn

شکل نوشتاری شبه کلاس active در CSS

نحوه نوشتن یا استفاده یا سینتَکس (Syntax) این انتخابگر / شبه کلاس در CSS بصورت زیر می باشد.

Free-Learn

نکات و توضیحات

شبه کلاس به حالت خاص یا ویژه یک عنصر گفته میشه، مثلا وقتی ماوس بره روی یک عنصر یا وقتی روش کلیک بشه ، که با استفاده از شبه کلاس ها میتونیم این حالت هارو مشخص نماییم.

برای مشخص کردن رنگ لینک وقتی هنوز روش کلیک نشده میتوان از شبه کلاس link: استفاده کرد و وقتی یک لینک روش کلیک شده از شبه کلاس visited: و در نهایت وقتی ماوس روی لینک قرار گرفت از شبه کلاس hover:

طبق استاندارد نوشتاری باید از شبه کلاس active بعد از hover ( اگه خواستید hover بکار ببرید ) به ترتیب استفاده نمایید. مثال :


Free-Learn

دریافت PDF یا پرینت این مطلب